Návod na instalaci vypínače omezovače jasu displeje na přístrojové desce Instalace vypínače omezovače jasu displeje na přístrojové desce
(bez vypnutí akustické signalizace rozsvícených světel)


Jak všichni víte nastává doba, kdy se bude svítit i přes den, ačkoli bude sebevíc slunce. Začal jsem tedy řešit problém, jak odstranit ztlumování displeje při rozsvícených světlech. Možnost přestříhnutí drátu od světel pro mě byla nepřijatelná jelikož vyřadí akustickou signalizaci a já jsem velký sklerotik. Zapojení v kapličce je naštěstí celkem jednoduché a tak jsem vymyslel tuto úravu, ta nemá na funkci akustického signalizátoru žádný vliv.

Stačí vymontovat kapličku, opatrně odpojit konektor. Z kapličky pak vyšroubujeme několik šroubečků a opatrně aby nic neprasklo ji „rozlouskneme". Naskytne se nám pohled na prvním obrázku.Hledaný odpor, který budeme zkratovat je červeně zakroužkován. Při zapnutí světel se zapojí do série s žárovkami, tak na něm ubyde napětí a žárovečky podsvícení se ztlumí. Musíme ho tedy vyzkratovat. To je naznačeno na dalším obrázku.Zespodu „tišťáku" připájejte (doporu?ji použít mikropájku, přci jen jsou tam kolem nějaké integrované obvody kterým by trafo-pájka nemusela udělat dobře!) :
a) jen kousek drátu kterým odpor vyzkratujeme, pak bude podsvícení vždy maximálníbr> b) dvoulinku (vyfoceno na obrázku), kterou jsem přivedl na spínač kterým si pak můžeme podsvícení přepínatDoporučuji použít variantu b), protože při jízdě v noci je příjemnější mít displej ztlumený. Dvoulinku jsem pak vedl pod tmavým plastem pod sklem k zrcátku, kde jsem pak bokem palubky protáhl drát až k pojistkám pod volant. Tam jsem instaloval spínač zakroužkovaný v obrázku. Pokud jsou vodiče dvojlinky propojeny je displej ztlumen a naopak.

Made by Otas